
07/11/2024
Kan vi bemanne Norge med kunstig intelligens?
Hvordan kan kunstig intelligens forme fremtidens arbeidsmarked? Dette var temaet for frokostmøtet vårt 5. november 2024.
Godt oppmøte på Institutt for samfunnsforskning
Vi inviterte flinke folk fra næringslivet og akademia til å dele sine erfaringer og perspektiver med oss. Disse spørsmålene ble blant annet diskutert:
- Hvordan kan Norge dekke behovet for arbeidskraft med rett kompetanse nå og i fremtiden
- Kan kunstig intelligens være løsningen, eller er det en optimistisk drøm?
Se programmet og hvem som deltok
- Velkommen ved Kyrre Lekve, direktør ved ISF
- Innledning ved Sveinung Skule, leder av Kompetansebehovsutvalget
- Kan vi bemanne Norge med kunstig intelligens? Innledninger fra:
- Marija Slavkovik, KI-professor og instituttleder ved Universitetet i Bergen
- Yngvar Ugland, forbrukerteknolog og divisjonsdirektør i DNB NewTechLab
- Marcus Husby, redaksjonssjef for kunstig intelligens i VG
- Panelsamtale
- Spørsmål fra salen
Kompetansebehovsutvalget er et regjeringsoppnevnt utvalg som vurderer fremtidens kompetansebehov. I perioden 2024 til 2025 har regjeringen bedt utvalget om å undersøke hvordan nye teknologier påvirker kompetansebehov. Utviklingen av disse teknologiene skjer raskt og uforutsigbart, og utvalget står overfor en stor oppgave. For å få innspill fra mange ulike aktører skal utvalget arrangere fem frokostmøter, dette møtet var det første i serien.